Walker, Texas Ranger

6. březen 2015 | 17.50 |

Walker, Texas Ranger

vlcsnap-2011-10-20-21h48m29s24

Seriál, který je již řadu let výplní vysílacího času českých komerčních televizí, seriál, jenž je v našem prostředí milován nebo nenáviděn, avšak ve Spojených státech oblíben a mezinárodní filmovou databází daleko lépe hodnocen, než u nás (toho času 5,4/10 vs. 32%).

Jeho oblíbenost, resp. neoblíbenost je poměrně logická. Primárně byl natočen pro amerického diváka, zejména pro mládež, jenž se vyznačuje poněkud odlišnou mentalitou od diváka evropského de facto českého.

Postavu texaského rangera si Chuck Norris vyzkoušel již ve snímku Osamělý vlk McQuade, který naznačil, že tahle role by mu mohla sedět, což se nakonec plně potvrdilo, když podepsal smlouvu na televizní seriál, jenž se dočkal celkem 9 sérií (počítáme-li první tři pilotní díly jako první sérii) po 20-26 epizodách.

V letech 1993–2001 se natočilo celkem 201 částí, v nichž se objevila řada známých tváří, jako např. Giovanni Ribisi, Tobey Maguire, Burt Young, Mila Kunis, Danny Trejo, Tobin Bell, Gary Busey, James Remar, Lane Smith, Frank Stallone, David Keith, Sammo Hung, Cary-Hiroyuki Tagawa, Mako, Tzi Ma, Hulk Hogan, Francis Capra, Josh Holloway, či Sting.

Walker-Texas-Ranger

Herecké obsazení:

0pt;background:#F6F6F5;padding:0cm 3.0pt 0cm 0cm">

Chuck Norris

...

Cordell Walker (196 epizod, 1993-2001)

Clarence Gilyard Jr.

...

James Trivette (196 epizod, 1993-2001)

Sheree J. Wilson

...

Alex Cahill (194 epizod, 1993-2001)

Noble Willingham

...

C.D. Parker / ... (148 epizod, 1993-1999)

Nia Peeples

...

Sydney Cooke / ... (47 epizod, 1999-2001)

Judson Mills

...

Francis Gage (46 epizod, 1999-2001)

Floyd 'Red Crow' Westerman

...

Uncle Ray Firewalker / ... (26 epizod, 1993-1994)

(zdroj: imdb.com)

Pár vedlejších postav:

Marco Sanchez

...

Detective Carlos Sandoval (16 epizod, 1997-1999)

James Wlcek

...

Trent Malloy (13 epizod, 1997-1999)

 ...

Frank Salsedo

...

Bílý Orel (6 epizod, 1995-2000)

 ...

Eloy Casados

...

Sheriff Sam Coyote (4 epizod, 1996-1998)

 ...

Cynthia Dorn

...

 M.E. Mary Williams  (14 epizod, 1993-2001)

(zdroj: imdb.com)

walker-texas-ranger-serie-tv-1

Hlavní myšlenka seriálu:

Seriál má být odlehčením (proto ty nereálné díly o zvláštní DNA nebo rvačky při zatýkání), o čemž svědčí i humor v každém díle (je různorodý x Komisař Rex - jiný humor než houska se salámem není!). Touto jednoduchou formou se pak pokouší ovlivnit mládež, ukázat jim správnou cestu a naučit je rozeznávat dobro od zla, ke kterému je mnohdy velmi snadné sklouznout. Snaží se poukázat na upadající víru a ochotu pomáhat druhým, narůst kriminality mladistvých a nasměrovat děti s nízkou sebedůvěrou ve víru a pevné přesvědčení o sobě samém, takže ten, kdo tento seriál kritizuje pro nereálnost jeho dílů, je blázen!!!

Vše je točeno s nadsázkou, poukazuje se na současné problémy, které vládnou nejen v USA, ale i všude jinde ve světě (např.: šikana, neonacisté, drogy ve školství, války gangů, zneužívání dětí, rasismus, lidská chudoba, alkoholismus, ničení přírodních zdrojů, neúcta k historickým místům, atd.)

Celý seriál je jakýmsi obrazem skutečného života Chucka Norrise: a) sám Ch. Norris je stejně jako Cordell Walker poloviční indián; b) jeho bratr zahynul ve Vietnamu během války, Cordell Walker se v některých dílech vrací ve vzpomínkách právě do "zeleného pekla"; c) pracuje na projektu KICK DRUGS OUT OF AMERICA; d) osobní názory a postoje Chucka na víru a soudobé problémy; e) v dětství měl Norris v oblibě westerny, kde zpravidla vítězilo dobro nad zlem, proto je tomu tak i zde a v mnohých epizodách záměrně posazuje děj do prostředí divokého západu. Ústřední myšlenka tvůrců také byla, že Chuck Norris tu ztvární jakéhosi novodobého Johna Waynea.

Walker-Texas-Ranger-cast-walke

O co v seriálu jde?

Hlavními postavami seriálu jsou rangeři Cordell Walker, James Trivette, zástupce prokurátora Alex Cahillová, texaský ranger na penzi a nyní majitel baru a restaurace C. D. Parker. Tohle kvarteto tvoří jádro seriálu, objevuje se ve všech sériích (kromě C. D., který během 8. série vyhrává cestu kolem světa a již se v epizodách dále neobjevuje) a bývá doplňováno postavami, jež mají větší či menší prostor. V prvních dvou sézonách se poměrně pravidelně setkáváme s Walkerovým strýčkem Rayem, u kterého vyrůstal po smrti svých rodičů a jenž jej zasvětil do indiánských tradic a  kultur, z nichž pochází Cordellův otec. Po smrti strýce si na několik sérií vystačila výše uvedená sestava sama, ovšem během 5. sezóny vstupují do děje dvě nové postavy. Trent Malloy, učitel bojových umění v armádě, jenž je žákem samotného Walkera a po odchodu z armády se stává učitelem karate ve své nově vzniknuvší škole a zároveň soukromým detektivem. Další novou postavou je Trentův kamarád Carlos Sandoval, jenž je policistou. V různých epizodách vypomáhají Walkerovi, tráví s ním dovolenou nebo se vzájemně podporují ve svých činnostech a to až do konce 7. série. Obliba těchto nováčků v seriálu vedla ke vzniku tzv. spin-offu s podtitulem Thunderovi synové, který se však netěšil velké sledovanosti, poněvadž postavy Walkera, Trivettea a Alex se tu objevovaly minimálně, a tak byl po šesti dílech ukončen. Osmá sezóna přináší do týmu Rangers dvě nové postavy, které tu vydrží až do ukončení seriálu v roce 2001. Jedná se o rangera Francise Gage a začínající, avšak talentovanou dívku, Sydney Cooke.

walker-texas-ranger-serie-tv-1

Náplň epizod je jasná. Hlavní postavy bojují proti zločinu a to nekompromisním způsobem. Cordell Walker se svým partnerem neváhá použít bojové umění k dopadení nebezpečných zločinců, přičemž využívají rad Walkerova bývalého partnera C. D. Parkera a Cordellova duchovního mentora strýčka Raye. Walker a Trivette vyznávají různé metody postupu potírání zla a brzy zjišťují, že jeden způsob bez druhého nemůže dokonale fungovat. Zatímco Trivette využívá ke své práci moderní techniku, Walker spoléhá na instinkty, jež kolují v jeho indiánské krvi. Alex Cahillová jim pak u soudců obstarává veškerá opatření, jež ke svým úkonům potřebují .

Jak již bylo zmíněno, nejvíce epizod se věnuje bojům mezi gangy a obchodům s drogami, avšak mnohé nás zavádějí do období Divokého západu, k historicky prvnímu texaskému rangerovi, Hayse Cooperovi, nebo do prostředí indiánské rezervace, kde má Walker své přátele, s nimiž vyrůstal poté, co jeho rodiče zemřeli, byl dán do sirotčince a následně vychováván svým strýcem v kmenu Čerokijů.

Na pozadí všech akčně-kriminálních (někdy i sci-fi) zápletek se odehrávají také osobní příběhy hlavních postav, kde ten ústřední představuje vztah mezi Walkerem a Alex. Zprvu je jejich známost spíše povrchní a ne příliš detailně vylíčena, ovšem s přibývajícími epizodami je pouto mezi nimi silnější a silnější, což vede k "trojvrší" jejich osobních životů. Na konci 6. série se Walker s Alex zasnoubí, osmá sezóna končí jejich svatbou a poslední díly závěrečné série jsou věnovány narození jejich dítěte. Příběh je uzavřen, seriál se loučí se svými diváky.

Dopis Chucka Norrise fanouškům Walkera.

wtr

Stručně napříč sériemi seriálu:

1.    série – seznamujeme se s postavami, Walkerovi umírá jeho partner a C. D. Parker (zde ještě ztvárněn Gailardem Sartainem) mu představuje Jamese Trivettea.

2.    série – v této sérii se ještě můžeme setkat se strýčkem Rayem, C. D. Parkera již hraje Noble Willingham. Při srovnání s pozdějšími sériemi si můžeme všimnout, že postava Walkera je tu ještě mnohem více westernová, "Wayneovská", razantní, nekompromisní a s daleko menším smyslem pro humor. Bojové umění je tu ještě daleko více točeno na méně záběrů, tudíž není důvod pochybovat, zda je Norris nahrazován dablérem, či ne. Trivette občas nosí dioptrické brýle.

      1ddc327d6e9b6c66aa42d4f611a309

3.     série – seriál dostává novou tvář. Předtitulková scéna začíná záběrem na Walkera v dlouhém kabátě, s puškou v ruce a vysokými jezdeckými botami na nohou. Na pozadí rangera je město Dallas. Zaznívá tu rovněž nová znělka. Všechny titulkové scény můžete zhlédnout zde. Walker jezdí v novém autě, vystřídal svého GMC za Dodge Ram 1500 4x4. Tohle auto bude mít až do konce seriálu. Strýček Ray již v této sezóně nevystupuje. Walker přestává používat revolver a nosí místo něj pistoli Desert Eagle.

4.     série – úvod předcházející předtitulkové scéně zůstává podobně jako intro stejné, ovšem zaznívá tu nová znělka, kterou nazpíval sám Chuck Norris a jmenuje se Eyes of a Ranger.  V následujících sezónách se již ústřední melodie nemění, pouze záběry v titulkovém intru se mění.

6aeb1b391de374c13acaffc160ce5b

5.    série – C. D. Parker začíná nosit brýle.  Objevují se nové postavy, které čas od času zasahují do děje. Trent Malloy a Carlos Sandoval.

6.     série – obsahuje jeden z nejsilnějších příběhů, dvojdíl Lucas. Na konci série požádá Walker Alex o ruku.

227628

7.     série – poslední série s postavami Trenta a Carlose. V prvním dílu, který je druhou částí poslední epizody předchozí série, zakládá Alex nadační, charitativní středisko HOPE (Help Our People Excel). Poslední epizoda je o bestiálním gangu, který se při vraždění nahrává, C. D. je po jejich útoku vážně zraněn. Walker s Alex se po svém vyznání lásky a snaze promluvit si o svatbě řítí v letadle sestřeleném hlavním padouchem epizody do jezera.

8.     série – poznáváme nové postavy v sestavě Rangers. Francis Gage a Sydney Cooke se stávají nedílnou součástí seriálu. V průběhu této sezóny vyhrává C. D. cestu kolem světa a přestává v seriálu účinkovat. Později umírá na infarkt. Walker s Alex mají vytouženou svatbu.

9.     série – Walker s Alex čekají dítě, které se v poslední části finální série narodí. Ukazuje se, že C. D. Parker nezemřel na infarkt, ale byl zákeřně zavražděn.

photo-Walker-Texas-Ranger-1993

Po ukončení svého působení v seriálu si Chuck Norris přál, aby natáčení pokračovalo i bez něj, třeba pod názvem Texas Rangers. K tomu však nedošlo. Roku 2005 byl natočen film Walker, Texas Ranger: Falešné obvinění, který volně navazuje na seriál. 

Všechny titulkové scény můžete zhlédnout zde.

texas-rising-superstar-cast-on

 Některá vtipná či pouze úsměvná videa ze seriálu:

Walker se seznamuje s Trivettem.

Škodolibý Walker?

Walker, Trivette a C. D. na dovolené.

Na dovolené s přáteli.

To nejlepší z Trivetteových nrozenin.

Walker a Trivette poslouchají hudbu.

To nejlepší z dílu Livegirls.now.

Thunderovi synové aneb Trent a Carlos se objevují na scéně.

Soutěž mezi německou policií a Texas Rangers.

Carlos, král třídenních vztahů, Sandoval.

Trivette dostává C.D.ho do věku informatiky.

Dobrodružství Walkera, Trivettea, C.D. a Alex bude zfilmováno.

Krvavé běsnění na konci 7. série.

Zpět na hlavní stranu blogu

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře