Expendables 3 - jde o postradatelný díl série?

31. srpen 2014 | 23.59 |

30ca9f6c-0ba0-4095-aeac-6310ac

O co ve filmu jde?

  • Tým Expendables bude tentokrát čelit přímo jednomu ze svých zakladatelů a bývalých šéfů. Conrad Stonebanks s tváří Mela Gibsona stál přímo u jejich zrodu, pak se z něj ale stal odpadlík a dokonce jeden z Barneyho úkolů na zabití. Přežil a teď má bezcitný a bezskrupulózní obchodník se zbraněmi jediný cíl. Bývalého parťáka a celý ten tým postradatelných vysloužilců sprovodit ze světa. Plány Expendables jsou ale přesně opačné. Každopádně to tentokráte bude hodně osobní. Barney navíc vážně uvažuje o tom, že své staré spolubojovníky pošle do důchodu. V řadách Expendables se proto objevuje čerstvá mladá krev s novým stylem a se znalostí něčeho tak opovržlivého jako jsou moderní technologie. Novou krev zastupuje Kella Lutz (známý ze série Twilight ), Glen Powell, boxer Victor Ortiz a také žena! Olympijská medailistka v judu a zápasnice smíšených bojových umění Ronda Rousey.(Bontonfilm CZ)

image

Napříč snímkem


Nevím, kdo měl od třetího dílu jaká očekávání, ale já se dočkal přesně toho, co jsem očekával, co jsem si přál a co jsem vidět chtěl, tudíž pod 5/5 nepůjdu, ani kdyby to pak hanělo milion estétů.

Trojka začíná klasicky perfektní akcí, která má rychlost, spád a sálá z ní testosteron starých a poctivých akčních hrdinů 80. a 90. let. Wesley Snipes tu dostává svůj největší podíl prostoru v celém snímku, ovšem i nadále se dokáže příjemně předvést před kamerou. V úvodní pasáži shledávám pouze jediný nedostatek, který dost možná způsobil rating PG-13. Konkrétně mi neštymovalo, že natažené ocelové lano, jenž se stalo překážkou pro ozbrojence ze záporné strany stojící na obrněném vlaku, nezpůsobilo větší paseku na jejich tělesných schránkách. Tam vskutku mohlo být více krve, a to podotýkám, že nejsem krvelačná šelma, která to potřebuje ve filmech vidět.

hr_The_Expendables_3_21

Následující část a la Sedm statečných či Tucet špinavců, kdy si Barney Ross vybírá nový tým, je sice pomalejší, ale to mi vůbec nevadilo. Naopak. Po hlučné akci je prostor pro tišší scény, což není na škodu, krom toho se nám tu představují noví hrdinové snímku. Akce Slye s nováčky je zdařilá, baví diváka od začátku do konce a je nad slunce jasné, že něco se zvrtne, aby na plac mohla naběhnout opět ta stará dobrá parta, jež mladíkům ukáže, jak se to dělá postaru a naopak, aby viděla, že 21. století má i jiné metody, které jsou rovněž potřebné, možná spíše n e p o s t r a d a t e l n é!

10547533_10152683009874382_519

Rozhodně bych netvrdil, že si Ex 3 hrají na něco vážnějšího než v prvních dvou dílech, že by tu chyběl humor a akce bylo málo. Určitě ne! Za doprovodu vynikající hudby, která těží ze skvělého soundtracku prvního a také druhého dílu, směřuje příběh k velkolepému akčnímu finále, které nepostrádá naprosto nic! Divák se pobaví jak u scén s Antonio Banderasem, jenž je tu vtipálkem numero uno, tak u rozdělení týmu na Barneyho část a Trenchovu část spolu s perfektním Harrisonem Fordem a poněkud pozapomenutým a bohužel nevýrazným Jet-Lim, jež tu alespoň nějaký ten souboj mít mohl. Škoda.

expendables_2995539b

Přesto se však lze pobavit u destrukčních scén, které s klasicky těžkými zbraněmi vede Arnold Schwarzenegger a jeho téměř dětský smích, když sundá helikoptéru, je k popukání. Pobaví také řada hlášek a choreografie soubojů, kterým ovšem mírně láme vaz rychlý střih, což veškeré bitky znepřehledňuje, ale zato zase dodává na zběsilém tempu.

Conrad Stonebanks

Nyní je potřeba vychválit, ba přímo do nebes vyzdvihnout hlavního padoucha, fanatického a perfektně ztvárněného Stonebankse, v jehož kůži se Mel Gibson patřičně vyřádil. Po Van Dammeovi, jakožto padouchovi ve dvojce, jsem si myslel, že trojka bude mít slabého záporňáka, ovšem s uveřejněním obsazení a skutečností, že Gibson si střihne zápornou roli, jsem začal tušit, že belgická akční hvězda bude překonána. Mel je totiž vynikající herec a předvádí to v každé scéně, v níž se objeví. To, že působí neskonale ve formě, dodává snímku patřičné koule a kdykoli je v nějaké interakci s postradatelnou bandou (ale i sám), film jde kvalitativně prudce nahoru. Holt, kdo umí, umí. S blížícím se Gibsonovým koncem je měrka zábavy na naprostém vrcholu, neboť nas*aná grimasa Stonebankse, nastoupení do náklaďáku s tím, že on Rosse a jeho lidi vyřídí, dále pak perfektní souboj se Slyem, natolik přikovává fanoušky do sedaček, že je divákovi líto jen jedné věci - že to tak rychle uteklo! Střet těchto dvou herců mohl být vskutku o něco delší.

the-expendables-3-movie-poster

K ostatním hercům není moc co dodávat, protože Statham, Lundgren a spol. hrají to, co jim neskutečně sedí a možná právě proto, že je jejich prostor ochuzen o pasáže, kde je mladý tým, o to víc si je divák vychutná a užije, poněvadž svým charismatem strčí do kapsy i dvacet takových mladíčků, jací tvoří mladou krev Expendables.

the-expendables-3

Ve zkratce: Jak si vedli jednotliví herci?

Sylvester Stallone (Barney Ross) - lídr celého týmu postradatelných, bez kterého by to nešlo. Předvádí klasický standard, na který jsme od Stallona zvyklí.

Stallone opět inovoval vizáž své postavy, což je příjemným zjištěním a můžme již dnes spekulovat, zda bude Barney Ross v EX4 vypadat opět jinak.

sly1 sly2 sly3

Arnold Schwarzenegger (Trench) - Arnie nikdy nebyl velkým hercem, ale vždy za něj hovořily jeho činy. Nemá tu mnoho prostoru, avšak když je na scéně, pokaždé pobaví a opět potvrzuje, že s velkými zbraněmi si jako velký chlap dokonale rozumí.

Jason Statham (Lee Christmas) - oproti jedničce, ale také dvojce, má znatelně méně prostoru, ovšem svůj čas patřičně využívá a kočkování s dalším specialistou na nože, Wesley Snipesem, je velkým kladem snímku.

Wesley Snipes (Doc)  - nová posila, která v předchozích dílech chyběla skrze pobyt herce ve vězení. Jeho postava je specialista na nože a v úvodních pasážích filmu potvrzuje, že mezi Postradatelné patří. S blížícím se koncem je na scéně méně a méně, avšak stále dokáže zaujmout.

Harrison Ford (Drummer) - náhrada za arogantního Bruce Willise. Harrison je i přes svůj věk stále charismatickým a skvělým hercem, takže v jeho scénách není co vytýkat.

Dolph Lundgren (Gunnar) - odvádí svůj klasický standard. Pobaví, působí drsně a je spolu se Stathamem, Crewsem a Couturem nepostradatelným parťákem Stallona.

Terry Crews (Caesar) - měl málo prostoru, ale využil jej maximálně.

Randy Couture (Toll) - dobře doplňuje partu, není tolik výrazný, ovšem to nebyl ani v prvních dílech.

Antonio Banderas (Galgo) - ve španělském rytmu pokaždé roztančí každou scénu. Největší komik v celém filmu, pobaví nejen vtípky, ale i akcí a Banderas si svoji roli očividně užíval.

Jet-Li (Yin Yang) - má talent pro bavení diváka, což potvrzuje ve dvojici s Arnoldem Schwarzeneggerem i tentokrát, ovšem je škoda, že neměl žádný souboj, na které je přeborníkem. Ze staré party je tak bohužel největším zklamáním.

Mladé pušky v Postradatelných jsou poměrně nevýrazné, troufám si tvrdit, že divák je brzy po skončení filmu pustí z hlavy a zapamatuje si stejně staré legendy, kvůli kterým do kina jde. Z nových posil nejvíce zaujme ženský prvek Ronda Rousey, jejíž vyhazovačská scéna v baru dokáže pobavit. Kellan Lutz jakožto autority nerespektující mladík jednoznačně z nováčků vyčnívá. 

A nakonec...

Mel Gibson (Stonebanks) - záporňák par excellence, jehož bude těžké v dalším díle překonat. Gibson je pan herec a potvrzuje to každou grimasou a svoji scénou ve filmu. Navíc je ve formě, takže úvod duelu se Stallonem působí velmi vyrovnaně a možná i ve prospěch Stonebankse. Svoji roli si Gibson očividně užil.

expendables3-4

Co si přát do EX4?

Snad jedině opět zdařilou akci, kterou vídáme již od prvního dílu, nové posily z řad starých akčních herců (Seagal by byl fajn, ale to nejspíš nevýjde; Jackie Chan, Donnie Yen,...) a možná o něco více prostoru pro Arnolda Schwarzeneggera. Zároveň pak zachování Banderase a Snipese v týmu. Možná, že by prospěla také změna prostředí, protože bulharského teritoria již bylo dost. Po vynikajícím Melu Gibsonovi můžeme vyhlížet nového záporňáka a doufat, že bude mít Stallone opět šťastnou ruku a vybere důstojného pokračovatele. 

Mým přáním pak ještě je, abychom se dozvěděli něco málo o historii Postradatelných, tedy za jakých podmínek Barney Ross začínal, jak poznal Trenche a Bookera (Chuck Norris ve dvojce), připomínku Stonebankse a Toola (Mickey Rourke v jedničce), kdo je v týmu jak dlouho, apod. 

53c0281dd547558a0d73658a_expen

Resumé a závěrečný verdikt

Dle mého názoru je film vyvážený, zábavný, dostatečně akční a strhující, takže nezbývá nic jiného, než si dát repete spolu s prvními dvěma díly a lačně se těšit na to, co nám Stallone naservíruje ve čtyřce o dva roky pozdějí! Rozhodně tedy NEJDE o POSTRADATELNÝ díl série, je totiž NEPOSTRADATELNÝ!

Hodnocení

90%Zdroj: http://filmcenze.sdeluje.cz/4-expendables-2.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.33 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

Komentáře