Bourneův odkaz

22. srpen 2012 | 23.25 |

Bourneův odkaz - potěší nebo zklame?

b0

Napsal: Petr 'cheyene' Sedláček

22.08.2012 - 23:25

Jeden z nejočekávanějších snímků letošního roku v našem hledáčku.

V Bourneovu ultimátu agent Jason Bourne zlikvidoval tajný a kontroverzní vládní program společně s jeho tvůrci. Šlo však jen o špičku ledovce, pod níž se ukrývá mnohem sofistikovanější systém tajných operací, kterému šéfuje Byer (Edward Norton). Chladnokrevného profíka události kolem Jasona Bournea rozhodně nenechávají chladným, a tak se pro jistotu rozhodne bezpečně pohřbít podobný program dřív, než mu taky přeroste přes hlavu.

K jeho smůle však jinak precizní čistící operaci přežije právě Aaron Cross a také vědkyně Marta Shearing (Rachel Weisz), která měla na starost jeho vědeckou část. Ti dva se navíc spojí a to je pro Byera smrtící hrozba, mnohem větší než ta, kterou představuje Bourne. Cross je taky z pořádně nepoddajného materiálu a oproti Jasonovi má tu výhodu, že si všechno pamatuje. (oficiální text distributora)

b1

Jakmile jsme dokoukali Bourneovo ultimátum (2007) a doslechli se, že vznikne další díl, byli jsme jakožto fanoušci této skvělé akční trilogie nadšeni.

K našemu rozčarování však od projektu couvnul Paul Greengrass a vzápětí i Matt Damon. V tu chvíli asi každý myslel na nejhorší - čtyřka zabije celou sérii, bude to propadák, bez Matta to nejde, apod.

Někteří fandové však předem nezlomili hůl nad The Bourne Legacy a po oznámení, že Tony Gilroy coby režisér a scénárista obsadil Jeremyho Rennera do hlavní role, začali bedlivě tento thriller vyhlížet. A jak to nakonec dopadlo?

b2

Tak hezky od začátku. Divák, který si nepamatuje děj předchozí trilogie, udělá dobře, když si ji před zhlédnutím čtvrtého dílu zopakuje. Zároveň však musí být obezřetný, velmi obezřetný, aby nebyl namlsaný onou vynikající akcí, která v předchozích třech částech byla. Bourneův odkaz je jiný.

Jiný, avšak dle mého stále skvělý. Není dobré porovnávat příběhy s Jasonem Bournem a nynější snímek s Aaronem Crossem. The Bourne Legacy má svůj úvod pomalý, strnulý a upovídaný, ovšem jako štít proti nudě slouží prostřihy na Rennera v zasněžené krajině, což je první vlaštovka pro rozjezd akce. Všechny řeči, které se mimoto odehrávají, jsou zajímavé a připravují si půdu pro finální akční scény. Bohužel se stalo jedno, resp. dvě nedopatření. Řečí mnoho, akce ve finále málo. A že jsme ji chtěli víc!

I tak však Odkaz nebyl vůbec špatný a to i přesto, že to nemělo takové zběsilé tempo a spád jako původní díly.

b3

Zkusíme se nad tím trochu zamyslet. Agent bez minulosti, Bournův mýtus a Bourneovo ultimátum stavělo na jednom zapeklitém příběhu, neustále se rozmotávalo to jedno neskutečně zamotané klubko (přičemž jsme pořád přesně nevěděli, o co jde, kdo za tím stojí, apod.), ale vše bylo soustředěné zejména na příběh Jasona Bournea. Ve třetím díle pak tak nějak došlo k určitému rozuzlení. Chystal se čtvrtý díl opět s Damonem a Greengrassem, ale dopadlo to tak, že ti dva od projektu odstoupili a přišel scénárista Gilroy na post režiséra a Renner do hlavní role.

Odkaz se tak zdá i docela logickým vyústěním předchozího dění. Veškerá ta špinavá hra představitelů tajných služeb se zamýšlí nad tím, proč došlo k tomu, čemu došlo - proč Bourne udělal tohle, proč tamto, proč na něj nikdo nestačí, jakto, že nejde zastavit? A co teď s tím? Co všechno je v sázce? Prozrazení podrobností o projektech tajných služeb a (nejen) skandál už je na světě. Proto musí být první část Bourneova odkazu zákonitě ukecaná. (Těžko si můžeme představit, že by Bourneův odkaz začal svižnou, zběsilou akcí v rychlém střihu a takto se držel až do naběhnutí závěrečných titulků.) Do toho je ale prostřih scén, kdy Aaron Cross řádí v zamrzlé přírodě - to tak nějak kompenzuje tu ukecanou "nudu".

Ještě bych si dovolil vyzdvihnout ponurou a potemnělou atmosféru první půlky filmu. No a pak dojde teprve na pořádnou akci, kterou už známe z předchozí trilogie - perfektní souboje (kombinace Kali a Jeet Kune Do), rychlé tempo, dynamická hudba, roztřesená kamera, rychlý střih, atd.

b4

Slabinou tedy zůstává nevyváženost filmu - na akční thriller málo akce a příliš mnoho konverzace. Snad nebudu úplně mimo mísu, když řeknu, že čtyřka se ve své první půlce vrátila k šabloně špionážních thrillerů z 60. let. Až ona akční část se opět přiblížila modernímu vzorci, jenž známe z předchozí trilogie.

Od scény, kdy se Renner dá dohromady s Weisz, tak snímek nabírá spád, souboje natočené v rychlém tempu podpořeném střihem, dynamickou hudbou a roztřesenou kamerou nedávají vychladnout.

A co Jeremy Renner? Jak obstál? Musím konstatovat, že v roli Aarona Crosse je neskutečně cool! Pochopitelně však platí zásada - tisíc lidí, tisíc chutí.

b5

Jak si vedli Rennerovy herečtí kolegové?

Rachel Weisz nebyla špatná, její postava je vcelku dobře napsaná, nepřipraví divákovi žádné nepříjemné překvapení a Edward Norton byl vynikající, ale bohužel jeho postava se moc nemohla předvést, de facto tam jen prskal a kul pikle. 

b6

Je pravdou, že akční část je tak nějak utnutá, ovšem vytváří se tu tak prostor pro nějaký ten sequel.

The Bourne Legacy je podle mého perfektně zorané a uvláčené pole připravené k zasetí, tj. k natočení dalšího dílu. A jak sami tvůrci chtějí, natočení dílu, v němž se objeví i Damon alias Bourne i Renner aka Cross. To by totiž byl teprve ten správný nářez!

Resumé a konečný verdikt

The Bourne Legacy své diváky musel mírně zklamat, neboť opravdu na akční thriller, jenž se honosí nálepkou "Bourne", která nesmazatelně ovlivnila svůj žánr, obsahuje příliš málo akčních scén. Zpočátku má divák tendenci se nudit a ztrácet se v přehršli dialogů, aby nakonec dostal adrenalinovou injekci do srdce v podobě parádní akce, která však rychle uteče a celý film pak působí tak trochu neuzavřeně a nevyváženě.

Hodnocení

KLADY

Jeremy Renner aka Aaron Cross
Atmosféra
Akce

75%

ZÁPORY

Pomalý a dlouhý rozjezd
Nevyváženost akce a konverzace

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře