Expendables 2

8. září 2012 | 14.39 |

Expendables 2 - akční nářez na druhou!

ex0

Napsal: Petr 'cheyene' Sedláček

08.09.2012 - 14:39

Aneb Stallone a spol. do muzea ještě nepatří!

Stará známá banda Postradatelných Barney Ross (Sylvester Stallone), Lee Christmas (Jason Statham), Yin Yang (Jet Li), Gunner Jensen (Dolph Lundgren), Toll Road (Randy Couture) a Hale Caesar (Terry Crews) se dají opět dohromady poté, co je tajný agent CIA Church (Bruce Willis) povolá, aby jim zadal zdánlivě jednoduchou zakázku. K partičce se přidávají i noví členové Billy the Kid (Liam Hemsworth) a Maggie (Yu Nan) jako první žena v týmu Postradatelných. Ačkoliv úkol vypadá velice jednoduše, samotná akce se příliš nevydaří a jeden člen Postradatelných během ní dokonce zemře a to dost nepěknou smrtí. Jeho parťáci se ho rozhodnou pomstít přímo na místě, tedy na nepřátelském území, kde mají pouze mizivou šanci na úspěch. Postradatelným se podaří rozpoutat peklo na zemi, na které se mimochodem válí i pět tun čistého plutonia, které by naši planetu hravě vychýlilo z osy. Tuhle třaskavou směs musí zajistit dřív, než bude pozdě. To je ovšem brnkačka ve srovnání se šťavnatou pomstou za kamarádovu smrt. (oficiální text distributora)

ex

Pár slov úvodem

V traileru nám Sylvester Stallone osobně sliboval, že jestli si o prvních Postradatelných myslíme, jaký to byl nářez, tak jsme ještě nic neviděli!

Ano, jednička byla nářez, ale dvojka je ultra nářez... Monster nářez.

ex1

Napříč snímkem

Zatímco první Postradatelní se věnovali více postavám a jejich životu, Expendables 2 od samého začátku servírovali akci vedle akce, aby to bylo šťavnaté, tak tento libový nářez podlévali humorem a jako zákusek přidávali opět akci. Úvodní akční desetiminutovka patří snad mezi to nejlepší, co akční žánr přinesl. Směle si tato pasáž může podávat ruce s devastačními přestřelkami v Komandu či Rambovi 2 a 3. Připočteme-li k tomu hláškování všech Postradatelných a první setkání dvou "nejhorších přátel" a mega star (Stallone a Schwarzenegger), tak jsme hned v úvodu neskutečně nabuzeni do zbývajících 90 minut.

ex2

Škoda je, že počáteční řežbou v Nepálu skončil prostor pro Jet Liho, avšak je nutné říct, že svůj čas naplnil úplně maximálně. "Takto vypadá Čína s sebou," pronese Lee Christmas ve chvíli, kdy Ying Yang opouští filmové plátno. 

ex3

Následné klidnější scény ve městě není třeba více rozepisovat, divák se baví a vyčkává, co bude dál. Po převzetí úkolu od Churche se rozjede opravdová pecka, která má vše, co akční snímek potřebuje. Atmosféra východu je perfektní, scéna v lese a kolem trosek letedla je vynikající, stejně jako setkání s Vilainem-Van Dammem a jeho pravou rukou Hectorem-Adkinsem. Každému už je asi jasné, kdo si při závěrečném účtování vezme koho na paškál. Tato záporná dvojice je vynikající a JCVD mile překvapuje tím, jak skvěle svoji roli hraje. Opravdu hraje, žádné pitvoření.

ex4

Divákovi lehce zamrazí v zádech při pochmurném až depresivním a melancholickém projevu Barneyho Rosse, který vzhledem k okolnostem (smrt Stallonova syna) dostává úplně jiný rozměr. Scény v městečku a kostele jsou parádní a když se na scéně objeví za tónů notoricky známé melodie (Hodný, zlý a ošklivý) vlk samotář a super hrdina Booker-Norris, je o zábavu postaráno. (Celé kino se hlasitě smálo a jakmile jsme se dozvěděli, že vtipy o Chuckovi nejsou fóry, ale čistá pravda, smích v sále by nezasvěceným mohl evokovat dojem, že se promítá komedie.)

Dialog o kousnutí kobrou opravdu neměl chybu a příjemně překvapila skutečnost, v jaké formě Chuck Norris ve svých 72 letech je.  

ex5

Diváka může trochu mrzet, že se skoro nic nedozví o Villainovi a Hectorovi, protože tyto dvě postavy by si to zasloužily. Z různých rozhovorů víme, že Vilain a Hector se sezámili ve francouzských legiích a někde na jejich společné cestě se dostali k organizovanému zločinu.  

Ostatní slabiny snímku si probereme za chvíli.

ex6

Finální střet je dechberoucí akční podívanou, která nedává vychladnout a srdce fanoušků legend 80. a 90. let radostně plesá, když vidí střílet bok po boku Stallona, Schwarzeneggera a Willise. "Kdo ještě chybí? Rambo?" rétoricky prohodí Trench (Schwarzenegger) na Bookera při záběru, v němž tito dva společně "kropí" nepřátele.

Co taková scéna udělá s divákem? Výbuch smíchu, zorničky rozšířené a smysly hltající jeden záběr vedle druhého.

ex7

Konfrontace Postradaltených s dvojicí Van Damme - Adkins

a slabiny filmu

Konfrontace Postradatelných s Vilainem a Hectorem je taktéž parádní ukázkou toho, co může akční žánr i po tolika letech nabídnout. Jason Statham poměří své síly se Scottem Adkinsem, což byl souboj, který jsme od jejich prvního setkání ve filmu dychtivě očekávali. Zde však přichází další slabina Postradatelných 2. Ačkoliv se v rámci snímku jedná o precizní podívanou, která diváka potěší, musí jej zároveň zklamat, neboť jejich souboj velmi rychle končí a díky poměrně rychlému tempu si ani pořádně nevychutnáme choregorafii. Ta, mezi námi fanoušky, mohla být také o něco košatější. Od Stathama bychom chtěli vidět daleko více hrubé síly a od Adkinse větší porci kopů ve výskoku či všelijakých až akrobatických kousků. Toho jsme se nedočkali.  

Sly vs. Van Damme bude už navždy patřit mezi legendární a kultovní scény. Nejeden fanda si ji bude jistě přehrávat několikrát po sobě. Belgičan předvede "Italskému hřebci" své věhlasné a nezaměnitelné kopy z otočky ve výskoku. Stallone mu na oplátku ukáže, jak se "bouchá do dubových vrat", tedy pěkně silou a bez výčitek!

Musíme si pouze postesknout, že i v tomto případě se příliš tlačí na pilu a nepochopitelně se pospíchá. Pěstní souboj takových velikánů mohl být klidně delší a kdyby byly některé ze záběrů ve zpomaleném módu, byl by nejeden divák spokojenější a daleko více v tranzu.  

Poměrně logickou a očekávanou slabinou snímku je příběh. Primitivní, přímočarý, předvídatelný a nikterak košatý. Na druhou stranu k akčním filmům takového typu obdobný děj patří. 

ex8

Závěrečné hlášky u vrtulníku nemají chybu a sám za sebe mohu říct, že tato sestavička rozhodně do muzea nepatří. S velkým potěšením mohu pochválit také soundtrack, který vsází na osvědčené motivy z prvního dílu a přináší také staré dobré písně, které se svojí pohodovou atmosférou dokonale hodí k daným záběrům.

ex9

Ve zkratce: Jak si vedli jednotliví herci?

Stallone aka Barney Ross - bez něj by to nešlo. Postradatelní jsou jeho nápad a když je na scéně, nuda nehrozí.

Schwarzenegger aka Trench - vtipkuje, do ruk bere ty nejtěžší kanóny. Guvernérské křeslo se na něm podepsalo, nemá formu jako Stallone či o dost starší Norris.

Chuck Norris aka Booker - postava psaná Norrisovi na tělo. Super hrdina, který si ví rady za každé situace a perfektně baví diváky.

Statham aka Lee - má méně prostoru než v jedničce, ale předvádí svůj standart. Se Stallonem tvoří skvělou dvojku.

Jet Li aka Ying Yang - bohužel se objeví jen v úvodní scéně, ale svůj prostor dokonale využil. Jeho kung-fu je radost sledovat.

Lundgren aka Gunnar Jensen - v jedničce nevyzpytatelný feťák, ve dvojce komik týmu. 

Willis aka Church - konečně se z postavy na pozadí vyklubal člověk, který dovede chopit zbraň a zúčastnit se akce.

Hemsworth aka Billy - nevýrazný člen, který nemá mnoho prostoru.

Crews aka Caesar - podobně jako v jedničce, tak i zde udivuje svým svalstvem. Když k tomu přihodí nějakou hlášku na Arnieho, o zábavu je postaráno.

Couture aka Toll - drží se svého standardu, výrazně nepotěší, ale také nezklame.

Nan Yu aka Maggie - její přítomnost byla dobrým kořením, neboť nesměla zemřít ani mít zkřivený vlas.

Van Damme aka Vilain - jeho postava mu dokonale sedla. Tvrdý, nevypočitatelný, nekompromisní a nebojácný. Svým výkonem rozhodně potěšil. 

Adkins aka Hector - bohužel neměl mnoho prostoru, rozhodně by si ho zasloužil. Svoji přítomností potěšil, ale neměl možnost se příliš předvést. Jako pravá ruka Vilaina byl skvělý.

ex10

Resumé a konečný verdikt

Těžko říct, zda jsou lepší Expendables 1 nebo Expendables 2. Oba díly jsou preciznost sama o sobě a nejlepší do budoucna bude sledovat je na jeden zátah!

Jednoduchý děj nedává příliš prostoru pro vykreslení charakterů postav, což je zejména v případě Vilaina a Hectora škoda. Kompenzací je však extra porce akce, která je řemeslně skvěle zpracovaná a za podpory výtečných exteriérů i interiérů a dynamické hudby působí neskutečně skvěle a kompaktně. 

Monstróznímu nářezu dávám takovou "palbu", jakou byla ta, co opouštěla hlaveň Arnieho těžké zbraně. 90%

Závěrem bych rád jménem všech fanoušků akčních ikon poslal obrovské poděkování Sylvestru Stallonovi, že nám po dokonalé jedničce, kdy jsme si mysleli, že nic lepšího už neuvidíme, splnil další obrovský sen z dětských let a poskládal dohromady tyto legendární herce (nejen) do jedné masakrální scény.

Hodnocení

KLADY

Herci
Prostředí
Atmosféra
Soundtrack
Souboje
Akce

90%

ZÁPORY

Příběh
Příliš krátké souboje Van Damma se Stallonem a Adkinse se Stathamem
Málo informací o Vilainovi a Hectorovi


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře