Hell on Wheels

2. prosinec 2012 | 23.50 |

Hell on Wheels aneb western stále žije!

hw0

Napsal: Petr 'cheyene' Sedláček

02.12.2012 - 23:50

Seriál kabelové stanice AMC zavádí diváky do prostředí divokého západu.
Jaké jsou 2 série Hell on Wheels?

Western ožívá v duchu nejlepších tradic.

hw1

Občanská válka právě skončila. Lincoln je mrtev. Nově zformovaná unie má však stále ještě otevřené rány. Lid zoufale touží po novém životě. Vydávají se proto na západ za prací, kterou nabízí největší projekt technického inženýrství 19. století v Americe: stavba transkontinentální železnice.

Cullen Bohannon - bývalý jižanský voják - se snaží pomstít znásilnění a vraždu své manželky, která se stala obětí řádění vojáků Unie. Naproti tomu Elam Fergusson je nedávno osvobozený otrok, který zoufale bojuje o respekt v zemi, která mu zatím nic nedává. Do toho kmen Cheyennů brutálně útočí na nově příchozí bílé muže a je pevně odhodlaný zničit jejich nově položené stopy pro "železného oře". Tato železnice bude dostavena. Otázkou ale zůstává, za jakou cenu?

hw2

Pár slov úvodem

Roku 2011 přišla kabelová stanice AMC se seriálem, jehož děj se odehrává na divokém západě, v době po občanské válce. Western tedy ožívá prostřednictvím dvou sérii, z nichž každá má 10 dílů o délce 43 minut pro jednu epizodu.

Charakteristickým rysem pro obě série je houstnoucí atmosféra s každou další částí, řečeno jinak, každý následující díl přináší větší a větší napětí nebo komplikace v životě postav, tudíž očekávání a napětí diváků narůstá. 

Největší měrou se celý seriál odehrává v osadě Hell on Wheels, která vzniká s příchodem stavitelů železnice do kraje. Zde se odehrávají takřka všechna životní dramata, lásky, nevěry a vraždy.

Za velký klad tohoto počinu můžeme považovat obsazení méně známých či zcela neznámých herců. Příběhy tak v mnohém působí autentičtěji.

hw3

Stručně o 1. sérii

Seznamujeme se s postavami. Hned v úvodní scéně pilotní epizody dojde k vraždě v kostele, kdy nemáme, jakožto diváci, sebemenší tušení, zda vrah bude postavou zápornou nebo kladnou. Teprve později se vše vyjasňuje.

Příběh pomsty nabírá rychle na obrátkách a divák je kvapně vtažen do děje a s napětím očekává, co přinese následující scéna.

K příjemnému zážitku dopomáhá skvělé technické zpracování, kterému se budeme dále ještě stručně věnovat.

Postupem času zjišťujeme, že v Hell on Wheels není snad žádná postava ryze kladná. Každá projevuje své dobré, ale i stinné stránky, což je u mnohých charakterů překvapivé. O zábavu tedy rozhodně není nouze, protože nějaké zvlášť předvídatelné reagování postav na okolní podněty nelze očekávat. Tvůrci dovedou diváky vždy něčím překvapit, což se potvrdí v mnoha epizodách, z nichž bych zmínil tu poslední, kde Cullen Bohannon zavraždí nevinného člověka. Tímto aktem se připravila půda pro další pokračování.

hw4

Stručně o 2. sérii

Postavy již důvěrně známe, víme, co od které můžeme tak zhruba čekat a tudíž se těšíme na každou další epizodu. Trochu se však mýlíme. Jak se která postava zachová, nelze zcela odhadnout, což je jeden z charakteristických rysů celého seriálu, jak jsem již výše zmínil. Cullen Bohannon je psancem, na jeho hlavu je vypsána odměna za vraždu, kterou spáchal v posledním dílu předchozí série. Momentálně se živí s bandou lupičů a vrahů vykrádáním Durantových vlaků, které vozí výplaty dělníkům na stavbě železnice. Děj se komplikuje Bohannonovým zatčením a Švédovou touhou po pomstě, stejně jako neutuchajícími konflikty mezi indiány a obyvateli Hell on Wheels. Mr. Bohannon však k železnici neodmyslitelně patří, takže oprátce se vyhne a vrací se k respektované pozici na stavbě.

Druhá série je proti té první daleko více potemnělá, ke konci docela i depresivní a diváka překvapí vývoj mnohých postav. Počínaje irskými bratry, kteří dovedou hodně překvapit, přes indiánského mladíka ve službách Páně Josepha, bývalého otroka a nyní obávaného specialisty pro špinavou práci a hlídání pořádku na stavbě Elama Fergussona, Mr. Toola, pana Thomase Duranta až po kněze, jenž projde změnou vskutku markantní. Vztahy mezi postavami se mění z jednoho dílu na druhý, tudíž nudy se divák bát nemusí.

Pomsta, která Cullena Bohannona poháněla v první sérii, je v těchto deseti epizodách uzavřenou kapitolou a nebojácný Jižan tentokrát sleduje jiné své zájmy.

Opravdu největším záporňákem se stává "Švéd" Gundersen, kterého bravurně ztvárnil Christopher Heyerdahl. 

S blížícím se koncem 2. série se stupňuje napětí a houstnutí atmosféry je očividně znatelné. Poslední epizoda je hotovým výjevem z apokalypsi, přičemž stojí za zmínku opět postava Švéda, který zde doslova symbolizuje démona, přízrak či ďábla.  Jeho taneček v ulicích Hell on Wheels je asi nejvíce výmluvný. Samotný závěr se rozhodně nedá nazvat happyendem. Naopak. Smutek a beznaděj a snad také zoufání diváků, že se musí rozloučit se svoji oblíbenou postavou a snad také seriálem (dnes již víme, že AMC dala zelenou 3. sérii), není nikterak veselý.

hw5

Technické zpracování

Hell on Wheels rozhodně nepatří mezi nějaký laciný projekt, který by si nepotrpěl na celkovou propracovanost a zpracování po stránce vizuální či audiální. Celý seriál je precizně natočen. Záběry kamery jsou (zejména v 1. sérii) často doslova naplňující, neboť si tvůrci pěkně hrají se světlem. Je opravdu radost sledovat seriálový východ či západ slunce nebo prostředí amerického západu. Nedílnou součástí seriálu je pochopitelně střih a hudba. Obojí je nutné pochválit. Vše je přehledně sestříhané, scény se výborně prolínají či na sebe navazují a z každého dílu má divák kompaktní dojem. Hudební složka je vkusná, skvěle dotváří děj a atmosféru. Často můžeme zaslechnout i modernější písničky, což rozhodně není na škodu. Zde však musíme nechat posouzení na lidské individualitě, neboť co jeden rád, druhý nerad.  

hw6

Stručný rozbor některých postav a herců

Cullen Bohannon

Charismatický chlapík, který je hlavním hrdinou seriálu. Jeho příběh je lákavý, uvěřitelný a poměrně syrově vylíčený. Není však žádný svatoušek. Rád se napije, neštítí se násilí, nebojí se zabít a občas jedná více podle emocí než dle rozumu. Tím si pochopitelně dovede pěkně zavařit. I přes jeho chyby si jej však diváci oblíbí a budou mu fandit. Anson Mount, který Bohannona ztvárnil, příjemně překvapuje a svým herectvím si jednoznačně říká o hlavní role v  nějakých filmech. Divačky se jistě pokochají jeho vypracovaným tělem, charismatickým vzezřením a poněkud buranským, avšak v určitých pasážích též slušným chováním, vychováním a projevy v roli Cullena Bohannona.

hw7

Elam Fergusson

Bývalý otrok, který se dokázal vypracovat na respektovaný post v Hell on Wheels. Je poměrně nevyzpytatelný, byť v jádru ne příliš špatný člověk. Nechce mít nálepku otrok a negr, takže se nebojí žádné rvačky a hájení svých lidských práv. Své city dovede občas projevit, ovšem po svém. Wink Ke konci 2. série dovede divákům pěkně zamotat hlavu a uvede je v pochybnosti o svém charakteru. Tato postava je v podání Commona velmi věruhodná a své příznivce si najde jistě jak v ženském, tak v mužském osazenstvu diváků.

hw8

Lily Bell

Spolu s bývalou prostitutkou Evou jde pravděpodobně o nejkladnější postavu seriálu. Je obětavá, pracovitá, milá, hodná, ale o svá práva se dovede rvát jako kdejaký muž.

hw9

Thomas Durant

Charismatický člověk, který pro dokončení železnice udělá cokoliv. Samozřejmě proto, aby z toho mohl profitovat. Z toho pramení jeho nevypočitatelnost. Ke konci 2. série určitě ztrácí řadu svých fanoušků díky nevybíravému chování a praktikám. Colm Meaney je v této roli neskutečně přirozený a autentický, takže je radost jeho představení sledovat.

hw10

Thor "Švéd" Gundersen

Již od první série se jedná o nejvíc úlisného a záporného člověka v Hell on Wheels. S každou další epizodou v druhé řadě je nebezpečnější a nebezpečnější, byť jeho pikle nejsou zprvu zcela jasné. Christopher Heyerdahl se v této roli evidentně vyžívá. Jeho hlas, grimasy a gesta jsou neskutečně "živá" a mnohdy z nich divákovi může mrazit v zádech. Záporňák jak se sluší a patří. Brilantní herecký výkon, jehož korunou je jeho závěrečné vystoupení v poslední epizodě 2. série.

hw11

Resumé a konečný verdikt

Seriál Hell on Wheels je rozhodně zdařilým počinem televizní zábavy. Nabízí příběhy o lásce, zradě, pomstě, intrikách, vraždách, přátelství i nepřátelství. Osudy postav jsou zajímavé, napínavé, smutné i pozitivní. Děj se odehrává v atraktivním prostředí a díky skvělému technickému zpracování a autentickým hereckým výkonům, je sledování velmi příjemné a vtáhne diváka již po prvních pár epizodách.

Druhá série je o něco slabší než první, ale z kvality nijak výrazně neslevuje. Za klad seriálu lze považovat složitost postav, kdy žádná není vyloženě kladná či vyloženě záporná - až na výjimky typu Švéd. Naopak za zápor pokládám - a to se týká pouze 2. série - že se děj zcela odklonil od pomsty hlavního hrdiny a tato část příběhu tak zůstává neuzavřená (stále ještě nebyl potrestán poslední z vrahů). Uvidíme, zda třetí pokračování nabídne rozuzlení. Diváka může také zamrzet, že u mnohých postav se dozvíme strašně málo z jejich minulosti.

Celkový dojem je velmi pozitivní, takže dávám 90% a jsem zvědavý, co přinese 3. série. Doufejme, že nesleví ze započaté kvality.

Hodnocení

KLADY

Postavy
Děj
Atmosféra
Prostředí
Hudba
Kamera
Napětí
Gradace
Emoce

90%

ZÁPORY

Neuzavřený příběh
Neznalost minulosti mnohých postav


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře